Keď se povie vitamín D napadne nás slnečný vitamín nevyhnutný pre kosti imunitu metabolizmus minerálov a delenie buniek. V skutočnosti nejde o jeden vitamín ale hneď o niekoľko veľmi podobných molekúl (kalciferoly). Môžu byť prírodného pôvodu alebo tiež syntetické. Najvýznamnejšiu časť tvorí vitamín D (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol).
Vitamín D je nepostrádateľný:
Nedostatok vitamínu D v tele trápi väčšinu populácie. Je to ovplyvnené tým v akej zemepisnej šírke žijeme. Kvôli striedaniu ročných období nemáme stále dostatok slnečných lúčov priamo na pokožke. Tiež naša obvyklá slovenská kuchyňa je chudobná na zdroje vitamínu D čo vedie k nízkej hladine aktívnych metabolitov v krvi. Príznaky nedostatku vitamínu D možno aj vy pociťujete práve od jesene do jari : cítite sa unavení skleslí a bez nálady. Nízka hladina sa odrazí na prirodzenej obranyschopnosti nálade a dlhodobý nedostatok sa prejaví zvýšenou náchylnosťou kostí na zlomeniny na zuboch na kondícii svalov a regenerácii. Nedostatok vitamínu D môže viesť až ku krivici u detí.
Udržať si potrebnú hladinu vitamínu D pomôže slnko potraviny bohaté na vitamín D a tiež výživové doplnky. Patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch pretože pre jeho vstrebávanie je nevyhnutný tuk a v tukových bunkách sa ukladajú zásoby. Pozrite sa v čom sa nachádza vitamín D.
Vitamínu D sa tiež hovorí slnečný vitamín pretože sa tvorí v pokožke po 15 - 0 minutách pobytu na slniečku. Vďaka UVB žiareniu vzniká z provitamínu veľmi podobnej štruktúry. Najlepší čas je od mája do októbra kedy slnko svieti dostatočne vysoko a dopadá na pokožku v správnom uhle. Na jeseň a v zime nemá slnko dostatočnú energiu a preto v zime viac dbajte na zloženie jedálnička a sledujte v čom je vitamín D obsiahnutý.
Dve rôzne formy D a D3 sa nachádzajú v rôznych potravinách s vitamínom D. Niektoré potraviny sa o vitamín D obohacujú dodatočne ide o tzv. fortifikované potraviny. Pre našich najmenších pre kojencov a batoľatá sa dojčenské mlieka a kaše obohacujú o vitamín D povinne. Naopak do ovocných výživ zeleninových a mäsozeleninových príkrmov sa vitamín D pridávať nesmie. Do bežných potravín pridávanie vitamínu D nie je povinné ale aj napriek tomu si z ich ponuky určite vyberiete. Ide o výrobky na rastlinnej báze ako alternatívy živočíšneho mlieka a mliečnych výrobkov mlieko a jogurty rastlinné tuky a margaríny cereálie pro deti a kakao.
D (ergokalciferol) nájdete prirodzene v hubách rastúcich na slnku a v obohatených potravinách. Syntetický D v doplnkoch stravy sa získavá z kvasiniek a práve z toho dôvodu si ho vyberajú vegetariáni a vegáni.
D3 (cholekalciferol) je živočíšny vitamín. Aby ste si doplnili prírodný vitamín D pochutnajte si hlavne na týchto potravinách:
Denná doporučená dávka vitamínu D je podľa legislatívy EU stanovená u dospelých osôb na dávku 5 mikrogramov ( 00 IU). Pre kojencov detí tehotné a dojčacie ženy je doporučený príjem 10 mikrogramov (400 IU). Toto množstvo ale nie je ideálne. Ukázalo sa že pre aktiváciu imunity je potrebné mať v krvi hladinu 100 - 1 5 nmol/l vitamínu D. Odhaduje sa že 60 - 75 % populácie má hladinu omnoho nižšiu dokonca len okolo 50 nmol/l. Presnú hodnotu hladiny vitamínu D sa dá stanoviť v laboratóriu z odberu krvi. Pre dosiahnutie doporučenej hladiny by ste mali prijímať 1000 - 000 IU ( 5 - 50 mikrogramov) vitamínu D. Pre posilnenie imunity potrebujete 000 IU denne. Vyššie dávky vitamínu D konzultujte s lekárom a to predovšetkým u detí tehotných žien a žien po menopauze.
Zloženie (v prepočte na dennú dávku - 1/ tablety 150 mg): plnidlo (Mikrokryštalická celulóza) 148 475 mg protihrudkujúca látka (Stearan horečnatý) 1 mg protihrudkujúca látka (Talok) 0 5 mg cholekalciferol (vitamín D3) 0 0 5 mg/1000 I. U. - 500% - denný referenčný príjem látok.
HAIR
BEAR20
KETOMIX15
MOVIT15
SCHOLLZIMA20
SCHOLL20